تبلیغات

کد دعای فرج برای وبلاگ

همه چیز درباره ی میکروبیولوژی - ژن rs1835740fv روی کروموزوم شماره 8 مرتبط با میگرن
میکرو بیولوژی و زندگی
پژوهشگران می گویند نتایج تحقیقات نشان می دهد که وجود نوع خاصی از ژن‌ها روی ‌کروموزوم شماره ۸ ممکن است خطر ابتلا به سردرد میگرنی را در افراد افزایش دهد.

ژن rs1835740 در کروموزوم هشت بین دو ژن PGCP و MTDH/AEG-1 قرار دارد و باعث می شود نمک گلوتامیک نوعی ماده شیمیایی منتقل کننده پیام به سلولهای مغزی میان این سلولهای انباشته و دردهای میگرنی ظاهر شود.

با شناسایی این ژن، پزشکان امیدوارند بتوانند داروهایی برای جلوگیری از انباشته شدن نمک گلوتامیک میان سلولهای مغزی تولید کنند.

این درحالی بود که علی‌رغم اینکه مدت‌ها تصور می‌شد که میگرن علت ژنتیکی دارد، اما هنوز شناسایی ژن خاص آن مشکل بود.مطالعه اخیر اولین مطالعه‌ای است که در آن نوعی ژن خاص مرتبط با افزایش خطر شایعترین نوع سردرد میگرنی شناسایی شده است.

میگرنی که همراه با علامت اورا است.به گفته محققان موسسه ملی سردرد انگلستان تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است

پس از بررسی ۵۰ هزار فرد مبتلا به میگرن انجام شده است و نشان داده است که افرادی که از سردرد میگرنی رنج می‌برند بیشتر احتمال دارد تا در کروموزم شماره ۸ آنها ژن خاصی موجود باشد.

نتایج این تحقیق که در نشریه ژنتیک نیچر ماه آگوست منتشر شده است.

به گزارش واحدمرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه،بدین ترتیب با روشن شدن وجود ارتباط ارثی در بیماران میگرنی، امیدها برای ساخت داروهای جدید درمان سردردهای میگرنی بیشتر شد.

پژوهشگران چهل مرکز پزشکی پس از مطالعه و بررسی دقیق پرونده ها و مشخصات ژنتیکی بیش از پنجاه هزار نفر از مبتلایان میگرن و افراد سالم دریافتند نوعی اختلاف جزیی در ترکیب دی ان ای دو گروه، خطر ابتلا به میگرن را پنج برابر می کند.

دکتر آرنو پالوتی رئیس “کنسرسیوم بین المللی ژنتیک سردرد” در یک موسسه انگلیسی که سرپرستی این مطالعات را به عهده داشته است گفت :”این نخستین بار است که ترکیب ژنهای هزاران نفر از مردم با هم مقایسه و سرنخهای ژنتیک برای درک بهتر بیماری میگرن پیدا می شود.”

در تحقیقات پیشین ارتباط ژنها با انواع نادر میگرن مشخص شده بود ولی در تحقیق جدید علت نوع شایع این بیماری شناسایی شده است.