تبلیغات

کد دعای فرج برای وبلاگ

همه چیز درباره ی میکروبیولوژی - تتراسایکلین
میکرو بیولوژی و زندگی
تتراسایکلین ها آنتی بیوتیک هائی طبیعی هستند که از قارچها تولید می شوند. در طبیعت اکسی و کلر تتراسایکلین وجود دارند. همچنین در لابراتوار بصورت نیمه ساختگی رولی تتراسایکلین، داکسی سایکلین و متاسایکلین را از تتراسایکلین که خاصیت اصلی درمانی را دارد سنتز شده است.
تتراسایکلین ها آنتی بیوتیکهایی وسیع الطیف هستند و بر روی باکتریهای گرم + و گرم – و تا حدودی مایکوپلاسماها و برخی از قارچها تاثیر دارند.

مکانیسم اثر آنها به این صورت است که در پروتئین سازی باکتریها اختلال ایجاد کرده (با تاثیر بر روی ریبوزومهای باکتری) و مانع از رشد و تکثیر آن می شوند. (باکتری استات هستند.)
تتراسایکیلین ها آنتی بیوتیکهای باکتریواستاتیک با طیف اثر گسترده هستند که امروزه به دلیل افزایش مقاومت میکروبی مصرف آنها کاهش یافته است. با این وجود، این داروها همچنان درمان انتخابی عفونتهای ناشی از کلامیدیا (عامل بیماری تراخم، پستیاکوز، سالپنژیت، اورتریت و لنفوگرانولوماونروم) و ریکتزیا (عامل بیماری تب Q ) میکوپلاسما (اسپیروکت عامل بیماری LYME)، تب کوههای راکی و بروسلوز می باشند.
تتراسایکلین ها به دلیل اثر بر هموفیلوس آنفولانزا در برونشت مزمن و همچنین در درمان آکنه و بیماری دهان و دندان نیز مصرف میشوند.
از نظر طیف اثر تفاوت زیادی بین تتراسایکلین های موجود در بازار نیست. تتراسایکلین ها در استخوان و دندان در حال رشد رسوب میکنند (به کلسیم پیوند می یابند) و موجب رنگی شدن دندانها و هیپوپلازی شدن لثه می شوند. به همین دلیل مصرف تتراسایکلین ها در کودکان با سن کمتر از ۱۲سال و زنان باردار ممنوع است.
به استثنای دوکسی سیکلین، سایر تتراسایکلین های موجود در بازار دارویی ایران ممکن است موجب بدتر شدن کار کلیه ها در بیماران مبتلا به این عارضه گردند.
جذب خوراکی تتراسایکلین ها در صورت مصرف همزمان با شیر (به جز دوکسی سیکلین) آنتی اسیدها، املاح کلسیم، منیزیم و آهن کاهش می یابد.
مکانیسم تتراسایکلین ها جلوگیری از ساخت پروتئین از طریق ممانعت از پیوند tRNA به کمپلکس mRNA ریبوزومی است.

موارد مصرف
این دارو در درمان تشدید برونشیت مزمن، عفونتهای ناشی از از بروسلا، کلامیدیا، میکوپلاسما و ریکتزیا و نیز در درمان جوش و آکنه و لگاریس و افوزیون پلورال ناشی از سیروز یا بیماری های بدخیم مصرف میشود.

موارد منع مصرف
دارو در صورت وجود عیب در کار کلیه ها و برای کودکان زیر ۱۲سال و همچنین در زنان باردار نباید مصرف شود.
از مصرف همزمان این دارو با آنتی اسید، مکمل های حاوی کلسیم و آهن، ملین های حاوی منیزیم و سدیم بی کربنات همچنین شیر و لبنیات طی ۳ تا ۴ ساعت پس از مصرف این دارو باید خودداری شود. بیمار نباید به مدت طولانی در معرض نور آفتاب یا لامپهای دارای اشعه ماوراء بنفش قرار گیرد.

اشکال دارویی

قرص، کپسول، کپسولهای آهسته رهش، آمپول، پماد